Gdy zabraknie interesu publicznego

Od stycznia 2021 roku obowiązuje znowelizowane prawo zamówień publicznych. Praktyczne problemy pojawiające się w związku ze stosowaniem nowych przepisów eksperci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Prawa Zamówień Publicznych omawiają w ramach cyklu cotygodniowych artykułów publikowanych w dodatku do dziennika „Rzeczpospolita" dotyczącym orzecznictwa.

Zgodnie z PZP, wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia powinien zakładać, że jeśli złoży najkorzystniejszą ofertę niepodlegającą odrzuceniu, powinien zawrzeć umowę na wykonanie zamówienia publicznego. Tylko w wyjątkowych przypadkach zamawiający może unieważnić postępowanie o zamówienie publiczne, w szczególności z uwagi na interes publiczny.

Przypadki, w których podmiot publiczny może unieważnić przetarg, omówili mec. Jarosław Sroka, Partner kierujący praktyką prawa zamówień publicznych w kancelarii BSJP, oraz Adam Jeżewski. Prawnicy odnieśli się zarówno do aktualnych przepisów, jak również do bogatego orzecznictwa związanego z zamówieniami publicznymi.

Z pełnym artykułem mogą się Państwo zapoznać TUTAJ.