Polski Bon Turystyczny

W dniu 17.07.2020 r. ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r., o Polskim Bonie Turystycznym została podpisana przez Prezydenta.

Głównym założeniem ustawy jest pobudzenie polskiej branży turystycznej, po pandemii COVID-19 dzięki wsparciu finansowym dla polskich rodzin.

Zgodnie z ustawą Polski Bon Turystyczny (dalej: „Bon”) przysługuje rodzinom posiadającym co najmniej jedno dziecko oraz dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Wysokość dofinansowania wynosi po 500 PLN na jedno dziecko i po 1000 PLN na jedno niepełnosprawne dziecko. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, wtedy każdemu z rodziców przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 250 zł na dziecko, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego - jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł na dziecko.

Za pomocą Bonu można będzie dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz dziecka/dzieci, na które przyznano świadczenie. W ten sposób będzie możliwość sfinansowania również pobyt dziecka na kolonii czy obozach – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym. Może to też być udział w wycieczce organizowanej w Polsce.

Istotne jest, że w przypadku niewyczerpania środków pieniężnych z Bonu przy jednej transakcji istnieje możliwość wielokrotnego dokonywania płatności, aż do wyczerpania wysokości przysługującego świadczenia. Bon ma formę elektroniczną i nie podlega wymianie na gotówkę. Bon ma charakter elektroniczny i jest przekazywany za pomocą wiadomości tekstowej na numer telefonu uprawnionej do otrzymania świadczenia osoby lub na adres poczty elektronicznej. Wartość Bonu jest wolna od egzekucji oraz nie podlega wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie przepisów odrębnych.

Aby przedsiębiorcy turystyczni (lub organizacje pożytku publicznego) mogli przyjmować płatności dokonywane za pomocą Bonu, będą musieli dokonać rejestracji na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym obsługiwanym przez ZUS. Następnie taki przedsiębiorca turystyczny zostanie wpisany do bazy turystycznej prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną.

Uprawnione osoby do otrzymania Bonu również muszą zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS PUE, gdzie Bon zostanie aktywowany po potwierdzeniu poprawności i aktualności danych.

Prawo do dokonywania płatności za pomocą Bonu wygasa w dniu 31.03.2021 r.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z adw. Mateusz Pergałowskim (mateusz.pergalowski@bsjp.pl).