Sukces przed Trybunałem Konstytucyjnym

Udało się nam wykazać, że przepisy ustawy stanowiącej podstawę do wprowadzania uchwał krajobrazowych są niezgodne z Konstytucją RP.

Po latach batalii prawnej zapadło niezwykle ważne orzeczenie dla branży reklamy zewnętrznej. 12 grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie P 20/19 (połączona z P 15/20), że niezgodne z Konstytucją jest nakładanie na właścicieli legalnie wzniesionych nośników reklamowych obowiązku dostosowania (tj. obowiązku ich usunięcia) do tzw. uchwał krajobrazowych, bez zapewnienia tym podmiotom odszkodowania.

Pytanie prawne w tej sprawie Trybunałowi zadał Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch sprawach naszego Klienta z branży OOH, uznając za trafne argumenty mec. Małgorzaty Zamorskiej, że przepis art. 37a ust. 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym budzi wątpliwości co do jego zgodności m.in. z art. 2 oraz art. 21 Konstytucji RP.

TK stwierdził w ustnych motywach rozstrzygnięcia, że doszło do tzw. pominięcia legislacyjnego, które prowadzi w skutkach do wywłaszczenia aktem prawa miejscowego właścicieli urządzeń reklamowych bez jakiejkolwiek kompensacji (odszkodowania), co stanowi naruszenie zasady praw nabytych i zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa.

Taki stan rzeczy prowadził do tego, że wywłaszczeniu podlegały wszystkie podmioty, także te, które wzniosły swoje urządzenia reklamowe lege artis, na podstawie uzyskanych od organów zgód budowlanych. Unicestwiony został w ten sposób nie tylko majątek wielu firm z branży reklamowej (konieczność rozbiórki urządzeń reklamowych na swój koszt), ale także wyeliminowana została możliwość prowadzenia przez nie działalności w przyszłości. A wszystko to bez jakiegokolwiek odszkodowania.

Orzeczenie zapadło jednogłośnie, jest ostateczne i obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym.

Szczegóły dostępne są na stronie Trybunału Konstytucyjnego: LINK