Sytuacja prawna cudzoziemców w związku z zakończeniem stanu epidemii w Polsce

W komunikacie z dnia 6 maja 2022 roku Minister Zdrowia zapowiedział, że stan epidemii zakończy się w Polsce 16 maja 2022 roku, jednak po tej dacie w Polsce nadal będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Chwilowo nie ma jeszcze podstaw do niepokoju, ponieważ w dalszym ciągu pobyt cudzoziemców, którym wygasła ważność zezwolenia na pobyt lub wizy, będzie czasowo legalny dzięki przepisom szczególnym. Wynika to z faktu, że przepisy prawne przedłużające ważność wiz i zezwoleń na pobyt oraz przedłużające termin składania nowych wniosków odwołują się do stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.

Należy jednak mieć na uwadze, że w niedalekiej przyszłości również stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany. Minister w swojej wypowiedzi zasygnalizował, że takie odwołanie może nastąpić już we wrześniu 2022 roku.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego cudzoziemcy będą mieli tylko 30 dni na prawidłowe złożenie wniosku o wydanie nowego zezwolenia na pobyt. Po upływie tego terminu pobyt danego cudzoziemca stanie się nielegalny. Warto zaznaczyć, że Wydziały ds. Cudzoziemców są bardzo przeciążone, a na wydanie decyzji trzeba czekać kilka miesięcy. Niestety, najprawdopodobniej po zakończeniu stanu epidemii liczba wniosków znacznie wzrośnie, a tym samym znacznie wydłuży się czas oczekiwania na decyzję pobytową.  

Biorąc powyższe pod uwagę, w celu uniknięcia stanu niepewności zalecamy, aby cudzoziemcy przebywający w Polsce legalnie na podstawie tytułu pobytowego, który już wygasł lub wygaśnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, rozpoczęli proces uzyskiwania właściwego zezwolenia na pobyt.

Wystąpienie z wnioskiem chroni przed poniesieniem negatywnych konsekwencji wynikających z nielegalnego pobytu w Polsce. Informujemy, że w przypadku nielegalnego pobytu cudzoziemca w Polsce wszczynane jest postępowanie administracyjne w sprawie powrotu. Decyzji o zobowiązaniu do powrotu może towarzyszyć zakaz wjazdu na terytorium Polski i innych państw strefy Schengen. Okres obowiązywania zakazu wjazdu może wynosić od 6 miesięcy do 5 lat.

Jakkolwiek nie ma obecnie powodu do paniki, to rekomendowane jest jak najszybsze uregulowanie statusu prawnego cudzoziemców. Przypominamy, że legalny pobyt jest warunkiem legalnej pracy w Polsce, dlatego też pracodawcom zatrudniającym obcokrajowców zalecamy monitorowanie tej sytuacji i motywowanie pracowników do podejmowania odpowiednich działań.

W przypadku dalszych pytań oraz potrzeby pomocy przy składaniu wniosku lub asystowania podczas spotkania w Wydziale Cudzoziemców zapraszamy do kontaktu z dr Ewą Boryczko (ewa.boryczko@bsjp.pl), która kieruje działem BSJP Immigration